Haber

Kuzey Kosova’da yerel seçim belirsizliği

Kuzey Kosova’da çoğunluğu Sırpların çoğunlukta olduğu 4 belediyede 23 Nisan’da yapılacak harikulade yerel seçimlerle ilgili belirsizlik devam ediyor.

Kosova Merkez Seçim Kurulu, Kosova’nın kuzeyindeki dört belediyede olağanüstü yerel seçimler için sandık sayısını 44’ten 19’a indirmeye karar verdi.

Bu merkezlerden 13 adedi alternatif olup dini bölgelerde konteynerlerde kurulacaktır.

Kosova Meclisi Lideri Glauk Konjufca, Kosova’nın Sırbistan tarafından ülkenin kuzeyinde seçim yapılmasına şartlandırılamayacağını söyledi.

Konjufca, “Kosova’da seçimlerin ne zaman yapılacağına Sırbistan’ın karar vermesi kuralına bağlı kalamayız. Seçim tarihi belli. Daha önce uzlaşma sağlandı ve seçimler bir kez ertelendi. Uluslararası toplumun talebi üzerine ertelendi. Bir kereden fazla ertelenmeyeceklerine dair kendilerinden güvence aldık.” söz konusu.

Kosova’nın eski Başbakanı ve Kosova’nın Geleceği İçin İttifak lideri Ramuş Haradinay, 23 Nisan’da yapılması planlanan seçimlerin kuzeydeki durum sakinleşene kadar ertelenmesini talep etti. Gördüğüm kadarıyla mevcut durum, sahip olduğum bilgi birikimi ile bizi başarıya götürmeyeceği gibi, seçim süreci de bizi başarıya götürmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Riskli güvenlik durumu nedeniyle 23 Nisan’a ertelendiği bildirildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosovalı Sırpların Kosova’nın merkez ve yerel kurumlarından çekilmesinin ardından daha önce 18 Aralık 2022’de yapılması planlanan Mitrovica, Zubin Potok, Leposaviç ve Zveçan’ın kuzey belediyelerinde yapılacak olağanüstü yerel seçimlerin, ülkenin kuzeyindeki riskli güvenlik durumu nedeniyle 23 Nisan’a ertelenecek. ertelendiğini bildirdi.

Kosova’daki en büyük Sırp partisi olan Sırp Listesi, ülkenin kuzeyinde yapılacak olan inanılmaz yerel seçimlere katılmayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Sırbistan tarafından verilen plakalarını Kosova Cumhuriyeti (RKS) plakalı olarak değiştiren 8 kişinin araçları bu bölgede ateşe verildi.

Bölgede bir Sırp vatandaşı da tabancayla yaralanırken, olayla ilgili olarak 4 Kosova polisinin görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Sırbistan-Kosova ilişkileri

Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmasına rağmen, kuzeyinde devam eden etnik gerilimler ve Birleşmiş Milletler’e üye olamaması nedeniyle “Avrupa’nın donmuş çatışma bölgelerinden” biri olarak tanımlanıyor.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

haberkiziltepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu